Yazılım Mülakatlarında Çıkan Sorular

Merhaba Arkadaşlar ,

Uzun süredir yazamıyorum gerek okulumda son senem olması dolayısı ve bitirme çalışmam çoğu zamanımı aldı ve sonunda mezun oldum. Her mezun gibi ya askerliğe başvuracaktım  yada iki yıl askerliği tecil ettirerek iş hayatına atılacaktım ben ikinci seçeneği seçtim. Şuan bir bankada yazılım geliştirici olarak çalışmaya başladım.  İşe başlamadan önce  bir çok yer ile iş görüşmem  oldu.   Teknik  mülakatlardaki tecrübelerimiz size aktararak elimden geldiğince faydalı olmaya çalışacam.  Amacım mülakata girmeden iyikide bu makaleyi okumuşum demenizi sağlamaktır.

Sorulara geçmeden önce  genel olarak sorular  Nesneye Yönelimli Programlamdan çıkıyor.  Size  tavsiyem  mülakatlarda yaptığınızı projelerinin mimarisinde daha çok bahsetmenizdir.

Karşıma en çok çıkan sorular  ve onlara kısa cevaplar  vereceğim.

1) İnterface Nedir ?

Interface içinde sadece kendisinden türeyen sınıfların içini doldurmak zorunda olduğu içi boş metod tanımlarının yapıldığı bir yapıdır. Kısacası kendisini kullanacak sınıflar için bir yerine getirmeleri gereken metodları belirten bir kontrat gibidir. Java ve C# dillerinde aşağıdaki gibi kullanılır.

2)Abstract Class Nedir?

Abstract sınıflar içerisinde normal yani içi dolu metodların,değişkenlerin ve interface’lerdeki gibi abstract (boş) metodların tanımlanabildiği yapılardır.Bu sınıflar new kelimesi ile oluşturulamazlar.

3)İnterface ve Abstract Classın Farkları nelerdir ?

Genellikle Nesneye Yönelik Programlamaya yeni başlayanların kafasındaki büyük soru işaretlerinden bazıları “Interface ile Abstract arasındaki farklar nelerdir?, Ne zaman Interface ne zaman Abstract sınıfları kullanmalıyız ? ….” gibi sorulardır.

4)Stored Procedure  Nedir?

Stored Procedurin açıklamasına   geçmeden önce procedure açıklamak istiyorum. Procedure belli bir işi yapan kod parçasıdır. Stored Procedure Database server ında tutulan ve ilk derlemeden sonra bir daha derlenmeye ihtiyaç duyulmayan SQL ifadeleridir.

5) Trigger Nedir ?

Trigger yani tetikleyici, ilişkisel veri tabanı yönetim sistemlerinde bir tabloda belirli olaylar meydana geldiği zaman yani ekleme, güncelleme, silme işlemlerinden biri gerçekleşmeden önce veya sonra çalışan ve belirli işlemleri kodlandığı şekilde yerine getiren yordamdır.

6) İndex  Nedir?

Bir kitapdaki fihrist(index) yapısı gibi veritabanında bulunan bir indexde, bir tablodaki veya indexed viewdeki belirli bir veriyi hızlı ve kolayca bulmamızı sağlar. Index tablo veya viewdeki bir veya daha fazla kolon üzerinde bir anahtar üretir ve bu anahtar bu verinin saklandığı yeri direk olarak işaret eder.

7)  Bir proje yapacağız ve bu proje veritabanı bağımsız olacak. Yani Projeyi ilk olarak açtığımızda bize hangi veritabanında çalışacağımızı soracak ve hangisini seçersek onunla çalışacak ?

Cevabı : Abstract Factory Tasarım Desenini Kullanarak bu işlemi gerçekleye biliriz.

8)Singleton design pattern?

Diyelim ki sisteminiz tek bir class tipinden uygulama boyunca tek bir örneğe ihtiyaç duyuyor ve bu örneğe her yerden erişimin mümkün olması gerekiyor. İşte o zaman bu tasarım desenini kolayca kullanabilirsiniz.

Yazılım mülakatında çıkan soruları ve kısa cevaplarını paylaştım.

Umarım faydalı olmuştur.

Author: Harun Balta
Bilgisayar Mühendisi Üzerine çalıştığım konular: C# , .Net , WPF , Entity Framework ,MVVM, Oracle ,Pl/Sql

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir