GRID COMPUTING

“GRID COMPUTING” NEDİR ?
          Birden fazla Bilgisayarın (İşlemcinin) tek bilgisayar (İşlemci) gibi çalışmasıdır grid computing .Buradaki temel amaç dağıtık bilgi işleme ve veri kaynaklarının kullanmakta olduğu işlemci güçleri, ağ kapasiteleri ve depolama kapasiteleri ile tek büyük bir sistem yaratmaktır.Yaratılan bu sistem tamamen birbirinden bağımsız çalışmakta olan ve birbirine benzemeyen sistemlerin bir araya gelerek oluşturduğu sanal bir işleme gücüdür.Kullanıcılar, veri dosyaları ve uygulamaların kendi yerelindeki sanal bir işlem yapısında yürütülüyormuş hissine kapılır.

 

Grid Computing, bilgi teknolojileri dünyasında bir devrim değildir, aslında halen kullanılmakta olan dağıtık bilgi işleme, uç uca bağlantı (peer-to-peer), Web ve sanallaştırma (virtualization) teknolojileri gibi birçok kavramın evrim geçirmesidir.

“GRID COMPUTING” ÖZELLİKLERİ ?

 1. TÜRLERİ
 2. MİMARİSİNİN ANA HATLARI
 3. İŞLEME BİLEŞENLERİ
 4. MİMARİSİNİN STANDARTLARI
 5. GÜVENLİK  SORUNLARI VE  GÜVENLİK
ž
1)GRID TÜRLERİ
Kaynağı veren ve kullananlara bağlı olarak üç farklı grid tipi     bulunmaktadır. Bunlar;

GENERİC GRİD:
Herkes sisteme kaynak verebildiğinden gönüllü  grid  olarak da nitelendirilir. Heterojen kaynaklar kullanılır. Kararlı değildir.Kaynakların heterojen olmasından dolayı zordur.

MASAÜSTÜ GRİD: Dinamik olarak kaynakların paylaşıldığı griddir.Kolayca çıkarılabilen heterojen kaynakları içerir. Kişisel bilgisayarların boş zamanlarını kullanır. SETI@home bilinen en yaygın masaüstü grididir. Yüklenen bir ekran koruyucu ile bilgisayar kaynakları kullanılmadığı zaman, proje tarafından kullanılır.

UTİLİTY GRİD: Kullanıcı sayısının kaynağı sağlayan sayısından çok fazla olduğu grid tipidir. EGEE, SEE- Grid, TR-Grid ve TeraGrid bilinen en yaygın örnekleridir. Genelde homojen kaynakları içerir ve yarı profesyonel enstitüler tarafından kaynaklar işletilir.

 2)GRID MİMARİSİ’NİN ANA HATLARI

 • GÜVENLİKžKULLANICI ARAYÜZܞ
 • İŞLEM YÜKÜ YÖNETİMİ
 • İŞ DÜZENLEYİCݞ
 • VERİ YÖNETİMݞ
 • KAYNAK YÖNETİMİ
3)BİLGİ İŞLEM BİLEŞENLERİ
žKaynak :(Düğümler,kaynaklar,üyeler,veriler,istemciler,ev bilgisayarları ve arama motorları)
žHesaplama: (Grid computing mimarisi üzerinden,bölünerek,değişik bilgisayarlarda çok fazla çalıştırmak)
žDepolama: (Verilerin depolanması gerektiğinde yer açılması)
žHaberleşme :(Hız,kaynakların çalışma yükü,sistem planlaması için çok önemlidir)
žYazılım ve lisansları: (Pahalı lisanslama,değiştirmeli ve kısıtlamalı lisanslama)
žÖzel donanımları,Kapasite,Mimari,Politika :(Farklı mimari,farklı işler)
žİşler ve uygulamalar :(Hesap,komut,depolama)
žİş düzenleyiciler : (Bekleyen bilgisayarlar)
4)GRID MİMARİSİ’NİN STANDARTLARI
 • žUYGULAMA  VE PROGRAMLAMA MODELLERİ
 • žMİMARİ
 • žVERİ YÖNETİMİ
 • žGÜVENLİK
 • žPERFORMANS
 • žİŞ DÜZENLEME VE KAYNAK YÖNETİMİ
5)GÜVENLİK  SORUNLARI VE    GÜVENLİK
 • žVirüsler in oluşturduğu aksaklıklar
 • žYanlış veri çıktısı
 • žŞifreleme
 • žYetkilendirilmiş bilgisayarlar
 • žSecureFTP – güvenli dosya değişim protokolü
                                         ”GRID COMPUTING” GELİŞTİRİLEBİLİR Mİ ?
ž  Şuan itibariyle Grid mimarisini açık kaynaklı ve ticari özelliklerdeki araçlarla oluşturabiliriz. Birbiriyleilişkili aygıtların birbirleriyle uyumlu bir şekilde çalışmasını kolaylaştıran, şirketlerden ürettikleri araçların yeni standartlara uyumlu olmasını beklediğiniz, Grid standartları şu ana kadar kalıplaşmıştır.
ž  Grid geliştiricileri için geliştirme araçları farklı hücrelere (dosya transferi, iletişim, ortam kontrolü) odaklanmaktadır ve tamamen gelişmiş API için özellikleri sınıflandırılmaktadır. Grid ortamında güvenliğin anlamı,yetkilendirme( authorization ) ve doğrulama( authentication ) – grid kaynaklarına kim ve ne girdiğini kontrol etmek – fakat bu aynı zamanda mesaj bütünlüğü ve güvenilirliği gibi konularda önemli sorunlar anlamına gelmektedir.

”GRID COMPUTING”  KULLANIM ALANLARI ?

      Düşünce olarak Grid Computing internet teknolojisinde olduğu gibi akademik topluluklar ve araştırmalar yoluyla sıçrama sağladı,daha sonra bu yapıdan faydalanmak için uygulama alanlarına yönlendirmeye başladılar. Örneğin; Finansal iş sektöründe, Grid Computing en hızlı ticari işlemleri gerçekleştirmek için büyük veri yapılarındaki zorlu işlemleri gerçekleştirmek ve sürekli ayakta tutabilmek için kullanılmaktadır.
Üzerinde çalışılan uygulama türüne ve grid üzerinde ne yapılmak istendiğine göre Grid Toplulukları değişiklik göstermektedirler. Var olan herhangi bir gruba üye olmak kullanışlı olabilir, var olan düşüncenizi daha hızlı ve verimli bir şekilde başarıya ulaştırabilmek içinse size uygun bir grup üzerinde çalışmak daha mantıklı bir yol olarak görülebilir. Bu nedenle herhangi bir gruba katılmadan önce her birini kendi içinde tanımanız mantıklı bir yol olacaktır.

Uluslararası Grid Projeleri

 

TÜRKİYE’DE ”GRID COMPUTING”
(Türkiye’nin ilk “grid” entegrasyonu İTÜ’de)
Sentim Bilişim, İstanbul Teknik Üniversitesi Bilişim Enstitüsü’nde Türkiye’nin ilk Grid entegrasyonunu gerçekleştirdi. Her yönüyle ilklerin yapıldığı bu projede, Türkiye’nin en büyük Linux cluster’ı olarak düşünülebilecek HP HPCS sunucularda Intel’in yeni nesil 64bit işlemcileri kullanıldı. Bu cluster sistemi aynı zamanda Türkiye’de ilk defa kullanılan ve paralel erişime imkan veren yüksek performanslı Lustre File System üzerinde çalışıyor. Dağınık veri işleme sistemlerinin bir araya getirilmesi ile yaratılan sanal bilgi ağı olarak açıklanabilen Grid Computing teknolojisi kullanıldı.
Proje kapsamında halen İstanbul Teknik Üniversitesi’nde farklı lokasyonlarda bulunan toplam 80 işlemcili Sun ve toplam 28 işlemcili SGI sunucu sistemine, 128 işlemcili HP high performans cluster mimarsindeki sistemlerin eklenmesiyle tüm kaynaklara tek bir Web portal üzerinden ulaşılması olanaklı hale getirildi.
Network altyapısının üzerinde yapılan optimizasyon süreci ve middleware olarak tabir edilen yazılım katmanlarının entegrasyonu ile farklı platformlardaki ve farklı lokasyondaki sunucuların tek bir süper bilgisayar sistemi olarak çalışabilmesi sağlandı.
Bu teknoloji sayesinde İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yapılan bilimsel araştırma hesaplamalarının aynı anda, farklı işletim sistemlerinde çalışan farklı mimarideki tüm işlemcileri kullanması sağlandı. Böylelikle günlerce sürebilecek bilimsel hesaplamalar, simülasyonlar ve modellemeler tüm kaynakların ortak kullanımıyla beraber çok kısa sürelerde yapılabiliyor.

GRID COMPUTING  YARARLARI ?
Grid computing paylaştırılabilir bilgi işleme gücü sunar. Günümüzde bilgi işleme ortamları çabuk toparlanan, esnek ve entegre edilebilir olmaya ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle kritik iş süreçleri için grid çözümü uygulanmasının hem iş hem de teknolojik yararları olacaktır.

 • İş yararları; zamana bağlı sonuçları üretilmesini hızlandırır, kalibrasyonu ve işletim esnekliğini getirir, iş ihtiyaçları değişkenlerine göre ölçeklenebilir,üretimi arttırır ve ana yatırım maliyetlerini azaltır.
 • Teknolojik yararları;alt yapıda optimizasyon (iş yükü konsolidasyonu vb.) arttırır, veriye ulaşılabilirliği arttırır ve kendini toparlayan, yüksek kullanılabilirliği olan bir alt yapı sağlar.

Katkılarından dolayı  SERKAN GÜRSOY ,NURULLAH YILMAZ ,ANIL KOSER ve SAMET KIZILTAŞ`a  teşekkür ederiz.

Author: Eren Kiraz
Bilgisayar Mühendisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir