Linq To Sql Ogreniyorum 1

linq to sql

Linq  To  SQL  Nedir?

Linq To SQL ne olduğunu anlamak ilk önce içerisinde bulunduğu Linq teknolojisi hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir. Kısaca açıklamak gerekirse Linq teknolojisi,  .Net Framework 3.5 ile beraber  ortaya çıktı. Linq teknolojisi ile veriye daha kolay erişebilir ve veri üzerinde  tıpkı veri tabanı sistemlerindeki gibi basit sorgular gerçekleştirebiliyoruz .Genelde veri kaynağı olaral XML ve ilişkisel veri tabanları kullanırız. Linq’in yaptığı şey programlama dilinde tek bir veri tabanı kaynağına erişmek yerine  veri erişimini programlama dili ile tümleşik bir şekilde sunmaktır. Linq, sqldeki gibi sorgular yapılmasını sağlar fakat farklı olarak bu sorguları nesnel ifadeler ile yapar, bu ifadeler ile veri kaynağı arasındaki iletişimi sağlayan linqdir.

Linq Yapısı

linqarc

 

Linq To SQL  ( Dlinq )

 

İlişkisel veri tabanlarının sorgulanmasını sağlar,bunlar  sorgularken güç ve performans kazandırır. Linq ile sql arasındaki iletişimi DBML(Database Markup Language-Veritabanı İşaretleme Dili) sağlar.

DLINQ ilişkisel verilerin nesne olarak ifade edilebildiği ortamlar için dil destekli sorgular kullanabilmemizi sağlamaktadır. Buna göre, bir veritabanına ait herhangi bir tabloyu uygulama tarafında sınıf olarak temsil ettiğimiz durumlarda (entity), bu sınıflara ait örneklerin çalışma zamanında veritabanından doldurulmasını sağlayabilir ve ilgili nesne örnekleri üzerinde LINQ ifadelerini kullanarak sorgular çalıştırabiliriz.


LINQ to SQL Classes

İlk olarak bir WindowsFormsApplication projesi açıyoruz.

Daha sonar LINQ to SQL Classes projemize dahil ediyoruz. LINQ to SQL Classes (.dbml)  dosyaları veritabanında yer alan veri nesnelerini doğrudan uygulamamıza class’lar olarak aktarmamızı sağlamaktadır.

LİNQ TO SQL CLASS

 

Object Relational Designer

Projemiz ile veritabanımız arasında  bağlantıyı sağlar.    Veri tabanımızdaki tabloyu sürükleyip üzerine bıraktığımıza bize tabloyu aynı özelliklerle nesne şeklinde bize oluşturur.  İlişkili olan tablolar arasındaki ilişkiyide gösterir.

Object Relation Designer.

 

Bir sonraki makalemizde Linq To Sql  komutlarını öğrenmeye çalışıyor olcağız.

 

 

Author: Harun Balta
Bilgisayar Mühendisi Üzerine çalıştığım konular: C# , .Net , WPF , Entity Framework ,MVVM, Oracle ,Pl/Sql

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir