Asp.net mvc mi Asp.net mi?

Merhaba Arkadaşlar,

Bu makalemde  Asp.net mvc ve Asp.net  teknolojilerini kısa bir şekilde  lafı çok uzatmadan özet şeklinde inceliyor olacağız.

İlk olarak  Asp.net mvc ve Asp.net  birbirlerine  karşı olan  avantajlarını  inceleyim.

Asp.net MVC  Teknolojisinin  Avantajları

1) Yorumlanmış HTML üzerinde tam kontrol sağlar.

2)Test Odaklı Geliştirmeyi (Test Driver Development , TDD)  mümkün kılar.  Yazılım kalitesi açısından son zamanlarda Çevik süreçlerin bir parçası olan TDD popülerliği  ve kullanımı arttı. Bunun neticesinde MVC kalıbının  kullanımıda  TDD açısında tercih ediliyor.

3)Javascript iskelet sistemlerine tam entegrasyon sağlıyor.

4)SEO’ya  uyumlu URL sağlıyor.

5)İlgili katmanların , kendi alanlarına göre tamamen ayırır. Buda projede farklı katmanlarda farklı kişilerin çalışmasına olanak sağlıyor.

6)ViewState ve PostBack olayları kullanılmıyor.

 

Asp.net  Web Form Teknolojisinin  Avantajları

1) Zengin kontrol nesneleri sunar.

2) Windows Form geliştirme metodolojisine çok yakın bir metotdur.  Windows Form üzerinde hakim olan biri biraz çaba ile Asp.net rahat rahat kullanır.

3) Hızlı uygulama geliştirme(Rapid Application Development(RAD))  geliştirme sağlar.RAD  yazılım geliştirme süreçlerine ilişkin uygulanan ve bu süreçlerin mümkün olduğunca hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesini destekleyen yöntemler bütünüdür.

 

En iyi yaklaşım hangisi  Asp.net mvc mi Asp.net mi?

Bu seçim sizin projeni nasıl yapmak istediğinizi , neleri kullanıp kullamayacağınıza karar vermenizden geçer.  HTML  üzerinde tam hakimiyet , TDD odaklı geliştirme isteniyorsa ,erişebilirlik  veya SEO tabanlı URL’ ler isteniyorsa  o zaman Asp.net Mvc doğru seçim olacaktır.  Zengin kontrol galerisi ve durum tabanlı olay yönetimi web  geliştirme aracı isteniyorsa  o zaman Web Form  nodelini seçmeniz doğru olacaktır.

Kendimce iki teknolojinin küçük ama ana karşılaştırmasını yaptığımı düşünüyorum.  Umarım faydalı olmuştur.

Kolay Gelsin .

 

 

Author: Harun Balta
Bilgisayar Mühendisi Üzerine çalıştığım konular: C# , .Net , WPF , Entity Framework ,MVVM, Oracle ,Pl/Sql

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir