Maven nedir?

Merhaba arkadaşlar son günlerde çok kullandığım bir  araç olan Apache maven hakkında bir makale yazmak istedim. En kısa hali ile  Maven  bir proje yönetim aracıdır. Yani projelerimizi belli bir standart içinde tutmak için projelerimizin iskeletini oluşturur.

Başka bir ifade ile maven, projelere belirli standartlar getirerek JAR dosyalarını projeler arasında paylaştırmak, projelerin içeriklerini anlaşır bir yapıda tutmak ve projeleri kolayca yayınlamak için kullanılır. Kısaca Java projelerinin yönetimini ve geliştirilmesini kolaylaştıran bir tool’dur.

“Ben projelerimi zaten kendim (ya da IDE’m vasıtasıyla)  yönetebiliyorum. Bunun için bir araca ne gerek var?”, demeyin.  Kurumsal projeler ise bazen o kadar büyük olabiliyor ki, Maven gibi araçlara ihtiyaç duyulabiliyor.

Maven  projemizi geliştirirken projenin kurulum , dökümantasyon, raporlama gibi bazı aşamalarında bize kolaylıklar getirir.

Maven aşağıdaki maddeleri amaçlamaktadır ;

Kaliteli proje bilgisi sağlamak.
Düzenli bir geliştirme sistemi sağlamak.
Tam ve dikkatli test etme pratiği sağlamak.
Yeni niteliklere saydam bir geçiş sağlamak.

Mavenın Yapısı

Apache Maven

 

Maven’in çalışma mantığı Project Object Model (POM) adı verilen ve maven ile projeyi oluşturduğumuzda oluşan .xml dosyasıdır. Proje ile ilgili önemli bilgileri bu dosya içerir. Örnek bir POM dosyası şu şekildedir:

Pom.xlm projemize dahil etmek istediğimiz aracları <dependency></dependency> tagları arasına yazarak dahil ederiz. Örneğin projemize Hibernate dahil etmek istiyorsak aşağıdaki kodu yazabiliriz.

<dependency>
<groupId>org.hibernate</groupId>
<artifactId>hibernate</artifactId>
<version>3.2.5.ga</version>
</dependency>
<dependency>
<groupId>org.hibernate</groupId>
<artifactId>hibernate-entitymanager</artifactId>
<version>3.3.1.ga</version>                                                                                                                  </dependency>
İstediğimiz aracları böyle kolay bir şekilde projemize dahil ederiz. Maven bizim yerimize projemize eklediğimiz araçlarının jarlarını internetten yerimize indirir.

 

 

Author: Harun Balta
Bilgisayar Mühendisi Üzerine çalıştığım konular: C# , .Net , WPF , Entity Framework ,MVVM, Oracle ,Pl/Sql

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir