Temiz Kod Yazma

temiz kod

Temiz kod deyince aklınıza ne geliyor? Benim kodun okunaklı olduğu aklıma geliyor. Bir temiz kod yani okunaklı kod herkes tarafından kolayca okunabilmesinde yatar. Hiç düşündünüz mü programlama dillerinde ki yorum satırları niçin var? Veya dillerdeki girinti çıkıntı ibaresi niçin yer alıyor? Niçin kitaplarda bir if yapısından sonra bir tab içeride başlanır? Yada hiç gördünüz mü 100 satırlık programı 1 satırda yazanı?

Programlama dillerinin temelinde yer alan temiz kod mantığını kazanabilmek çok önemlidir. Mesela bir if yapısı kullanacaksınız ben direk C, java, php gibi dillerde blogu açar kapatırım. Ardından yazağım kodu bloklar arasına yazarım. Tek satırlık bir kod yazacak olsamda bunu yaparım. Nitekim bilirsiniz ki bazı dillerde if yapısından sonra tek satırlık kod yazacak olduğunuzda blokları açıp kapatmaya gerek yok.Ancak programcılar bu durumu şöyle düşünmeliler; if yapısından sonra blok açıp kapatmaz isem önce blogu açar sonra kodumu yazıp daha sonra açtığım blogu kapatırım düşüncesi ile hareket ederlerse bir zaman açtığı blogu kapatmayı unutacaktır. Unuttuğu zamanda dakikalarını programdaki bug’un nereden kaynaklandığını bulana kadar en değer verdiği zamanı ucup gidecektir.

Şimdi bazılarınız düşünüyordur ben unutmuyorum ki diye, o kişileri bilmem ancak bende bir alışkanlık olduğu için ben blokları açıp kapattım mı diye hiç düşünmüyorum. Çünkü biliyorum ki bende alışkanlık oldu bir blok yapısı oluşturacağımda açıp kapattığımı biliyorum.

Uzun lafın kısası girintileme, blokları açıp kapatıp kod yazma gibi alışkanlıklar hem programcılığın geleneğini kazandırır,  zamandan tasarruf eder hemde temiz kod yazmış olur.

Mesela benim yanımda herhangi bir dilde program kodlayan programcı girinti çıkıntıya, blogu önce açıp sonra kapatma ve kodu yazma gibi geleneklere uyduğunu gördüğümde benim adıma o programcı gözümde değerlenir. Sebeb olarak bir kere geleneğe saygı duymuş, bazı şeyleri aşmış bir kişiliktir.

Şimdi temiz kod yazmayan biri için (programcı demeye dilim varmıyor) empati kurarak nedenlerini öğrenmeye çalışalım.

İlk akla gelen temiz kod yazmayan kişi yazdığı kodun başkaları tarafından okunmasını istemez. Bu sebeb olarakta yazdığı kodun özel olduğunu düşünür. Yazdığı kod eğer okunamazsa başkaları okuyamayacak ve çevredekiler(bir işyerindeki proje arkadaşları) kodun okunmasında kendisine muhtaç olacaktır. Buda iş yerinde ki konumunu garanti altına aldığını düşünür. Bu konuda www.kurumsaljava.com adresinde Özcan Acar hocanın çok güzel yazıları var. Siteyi baştan aşağa okumanızı, Özcan Acar hocanın projelerini takip etmenizi öneririm.

Temiz kod yazmayan arkadaşlar eminim bir zaman sonra o 20  30 satırdan oluşan kodlarını dahi okuyamayacaklardır. Hele ki parantez syntaxlı bir dilde kodladıysa açılan parantezin nereden başlayıp nerede bittiğini anlayana kadar.

Neyse uzun lafın kısası arkadaşlar programcılığa, koda saygı duyun. Geleneklere bağlı kalın temiz kod yazın ki başkaları da sizin kodunuzu okuyabilsin. Nitekim çok fazla uyguladığımızı fark etmesekte kitaplarda örnek kod olarak verilen kodu eğer konuyu okuduktan sonra anlayabiliyorsak bilin ki kitabın yazarı temiz kod ile kodlamıştır örnekleri.

Ahmet Şerif İzgören’e göre benimde katıldığım öğrendiklerimizi başkaların bilgileridir. Evet biz bir şey öğrendiğimizde bu bilgi bir başkasının bilgisidir. Sizlerde öğrendiklerinizi başkalarına aktarmayı amaç olarak görün ki bilginiz değerli olsun.

Güzel bir yazı olmuş paylaşma gereksinimi hissettim yazan arkadaşın eline sağlık.

Yazının orjinaline burdan ulaşabilirsiniz.

Author: Harun Balta
Bilgisayar Mühendisi Üzerine çalıştığım konular: C# , .Net , WPF , Entity Framework ,MVVM, Oracle ,Pl/Sql

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir