Sık Kullanılan Faydalı Visual Studio Kısayolları

Bugün sizler ile kod geliştirme, inceleme ve düzeltme için sık kullanılan ve işlerimizi pratik hale getiren, zamandan büyük tasarruf sağlamamıza yardımcı olan visual studio kısayol tuşlarından bazıları üzerinde duracağız.

Ctrl + –

Yoğun kodlar içerisinde imlecimiz(cursor) bir çok yer değiştirir. İmlecimizin önceki yerlerine erişmek için ctrl+- kısayolu bize oldukça yardımcı olmaktadır. Cursorun bir önceki olduğu yere gider.

F12

Seçili hedefe gider. Class, değişken ve metod gibi seçili olan elemanın içeriğine gider.

SHIFT + F12

Seçili elemanın(class, property, metod) tüm referans verildiği, kullanıldığı yerleri gösterir.

CTRL + M + O

Sayfadaki tüm açık kod bloklarının gövdelerini kapatarak başlıklarını görünür hale getirir. Aradığımız koda hızlı erişmemiz açıcısından oldukça sık kullanılan bir kısayoldur.

CTRL + M + M

CTRL+M+O işlemi sayfadaki tüm kod bloklarına uygulanırken CTRL + M + M sadece geçerli kod bloğunun gövdesinin daraltılıp genişletme işlemini gerçekleştirir.

CTRL + .

Yazmış olduğumuz kodların zaman zaman altları hataya veya uyarıya istinaden kırmızı veya çeşitli renkler ile çizilmektedir. Bu durumda altı çizili kodumuza CTRL + . kısayolu uygulandığında bize hızlı çözüm(Smart Tag (Resolve Menu)) ekranını açacak ve olası çözümleri paylaşacaktır.

CTRL + ,

Seçili kelimenin, class ve metod adları gibi ifadelerin bu kısayol ile hızlı araması yapılarak geçtiği yerlere erişimi sağlanabilir.

Ctrl+K+C ve Ctrl+K+U

CTRL + K + C İlgili satırı yorum satırına dönüştürür. CTRL + K + U ise yorum satırlarını geri döndürür.

CTRL + R + M

Seçili kod bloğu için yeni metod tanımı oluşturarak seçilen kodları metod içerisine taşır.

Ctrl+K+K

Kodumuza yer işareti koymamızı sağlar. Break point koymadan bookmark koyarak ilgili bloklara sonradan dönmemizi kolaylaştırabiliriz. CTRL+K+W kısayolu ile de bookmarklarımıza erişebiliriz.

Sıklık ile kullanılan kısayolların paylaşımını yaptığımız bu yazımız dışında https://devblogs.microsoft.com/wp-content/uploads/sites/4/2019/03/vskeyboard.pdf adresini de incelemenizi tavsiye ederim.

Author: Ömer Faruk Aktürk